Metoda wzmacniania mięśni w oparciu o pracę z ciężarem własnego ciała. TRX to trening oparty o ćwiczenia funkcjonalne, których celem jest poprawa sprawności osoby ćwiczącej. Regularne sesje treningowe zwiększają siłę, koordynację i gibkość.
TRX to doskonałe uzupełnienie klasycznego treningu siłowego i okazja do sprawdzenia poziomu własnej sprawności fizycznej. Zajęcia kierowane są do wszystkich aktywnych osób.
Co muszę zabrać ze sobą?
- Wygodny strój treningowy.
- Obuwie sportowe.
- Butelkę wody i ręcznik.
Kiedy zauważę rezultaty?
Rezultaty TRX widoczne są już po pierwszych zajęciach. Już kilka ćwiczeń wykonanych tą metodą pozwala poczuć, jak wiele grup mięśniowych bierze udział w stabilizacji ciała. Największe efekty otrzymasz po czterech tygodniach regularnych treningów. Zauważysz, że kontrolowanie ustawienia ciała sprawia Ci dużo mniej wysiłku, a poziom trudności wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń cały czas wzrasta.
Jak wygląda sesja TRX?
Trening trwa 15 minut, w trakcie których trener przedstawia ćwiczenia ukierunkowane na pracę poszczególnych części ciała i regularnie podnosi poziom trudności wykonania kolejnych zadań ruchowych. Rolą trenera jest dbanie o właściwą technikę wykonania ćwiczeń, ale również stałe motywowanie do podejmowania coraz trudniejszych wyzwań.
Jak często należy trenować?
Aby trening TRX przyniósł wymierne rezultaty należy wykonywać go kilka razy w tygodniu (najlepiej dwie, trzy sesje tygodniowo).
Co TRX może zrobić dla mnie?
- TRX podnosi sprawność ruchową
- TRX poprawia koordynację
- TRX jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego treningu siłowego
- TRX pozwala osiągnąć duży wydatek kaloryczny
- TRX zwiększa siłę mięśniową
W jaki sposób mogę bezpiecznie trenować TRX?
Twój instruktor jest zawsze na miejscu, aby pomóc w bezpiecznym przeprowadzeniu treningu.
Pamiętaj, że:
- Fundamentem wszystkich ćwiczeń jest wyprostowana postawa.
- Skoncentruj się na tym, aby od samego początku nauczyć się prawidłowej techniki.
- Nieustannie poprawiaj i udoskonalaj swoją technikę.
- Wykonuj ćwiczenia w kontrolowany sposób - raczej w sposób łagodny zamiast zbyt gwałtowny.
- Skoncentruj się na pracujących mięśniach, a pozostałe ustabilizuj.
- Wsłuchaj się w swoje ciało - ono Ci powie, jeżeli coś będzie nie tak jak powinno.
Lekkie bóle mięśniowe, czyli tzw. zakwasy, są sprawą naturalną po rozpoczęciu. Lecz jeśli odczuwasz bóle tylko w jednej części ciała lub w stawach - poradź się instruktora. Jeżeli ból będzie się utrzymywał - zasięgnij porady lekarza lub fizjoterapeuty.